10/07/17 - 21:41h

ANTOLOGIJSKI, EPSKI: Spektakularni Miler slomio Nadala u nestvarnom trileru

Žil Miler i Rafael Nadal odigrali su antologijski meč koji će se zauvek pamtiti kao jedan od najvećih u istoriji Vimbldona. Luksemburžanin je na kraju slavio sa 15:13 u petom setu.

Jedan od najneverovatnijih mečeva u istoriji Vimbldona trajao je četiri sata u 51 minut. Miler je vodio sa 2:0, Nadal je uspeo da se vrati i izbori peti set, a onda je usledio epski spektakl u odlučujućoj deonici – 6:3, 6:4, 3:6, 4:6, 15:13.

Peti set je trajao dva sata i 15 minuta. Čuveni rekord Iznera i Maua iz 2010. godine naravno nije ugrožen, ali je meč i te kako bio “za infarkt”. Miler je propuštao meč lopte, Nadal brejk lopte kojima je mogao da dođe u situaciju da servira za pobedu, da bi na kraju fenomenalni Luksemburžanin ipak prvi prošao kroz cilj.

Ovo je šlag na torti za Milera, šta god uradio u narednom kolu protiv Čilića, pošto je čudesnim trijumfom obeležio svoju najbolju sezonu u karijeri – Žil Miler ima najviše pobeda na travi od svih igrača na turu ove sezone – osvojio je Hertogenboš i igrao polufinale Kvinsa (poražen od Čilića). Takođe, ima najviše aseva na Vimbldonu za sada, i prvi put u karijeri je stigao do četvrtfinala najpopularnijeg teniskog nadmetanja.

• Verovali ili ne, Nadal je izgubio prvi set iako nije napravio nijednu neiznuđenu grešku.
  • Do ovog meča, Nadal je dobio 28 setova za redom na grend slem takmičenjima.
  • Jedina dva preokreta nakon 0:2 na grend slemovima u karijeri, Nadal je napravio upravo na Vimbldonu – 2006. protiv Kendrika, i 2007. protiv Južnjog. Oba puta je stigao do finala, i oba puta gubio od Federera u završnim predstavama.
  • Do susreta sa Nadalom, Miler izgubio 22 meča za redom protiv top 5 igrača.
  • Peti put za redom, Nadal nije uspeo da stigne dalje od 4. kola na Vimbldonu.
  • Prvi put u kairijeri, Nadal je odservirao više 20 aseva na jednom meču.
  • Nadal prvi put u karijeri odigrao set sa više od 16 gemova
  • Najduži poen ovako maratonskog meča trajao je svega 12 udaraca.
  • Žil Miler je prošle godine na Vimbldonu pobedio Santijaga Hiralda sa 15:13 u petom setu.
  • Četiri od osam mečeva osmine finala rešeno je u petom setu, čime je izjednačen rekord iz 2006. godine.

Poveo je Miler sa 2:0 u setovima. Nadal u tom periodu nije ličio na igrača koga smo gledali prethodne nedelje, ali je nakon toga sjajnom igrom uspeo da osvoji dva naredna seta i uvede duel u peti set.

Miler je i u odlučujećem setu prvi servirao, oba igrača držali su svoj servis i Nadal je došao u situaciju da servira za opstanak u meču. Žil je čak imao i dve meč lopte -obe je Nadal spasio as servisima, a zatim na isti način spasao i gem.

Slično je bilo i pri rezultatu 6:5 za Milera u petom setu, ali je Nadal bio savršeno siguran i meč je uz rezultat 6:6 nastavljen.

Na 9:9, Nadal je imao nekoliko prilika za brejk, izgledalo je da je duplom servis greškom Miler pokvario sve što je uradio u meču, ali nakon korekcije glavnog sudije, Miler je dobio prvi servis i “iščupao” gem za vođstvo od 10:9 – delovalo je da je linisjki sudija pogrešnom procenom spasao Luksemburžanina.

Treća meč lopta u 20. gemu u petom setu bila je i prošla za Milera, a meč je nastavljen. Ipak, on je sebi izborio i četvrtu priliku – slajs servis u bekhend i još jedna prilika za Milera otišla je u nepovrat.

Ipak, uspeo je napokon pri vođstvu 14:13 da iskoristi prvu brejk loptu u tom gemu, pri rezultatu 30:40, i okonča borbu koja će se zauvek pamtiti.

Teme:   Rafael Nadal, Vesti, Vimbldon, Žil Miler