24/06/16 - 22:07h

Analiza žreba: Novakov put do titule na Vimbldonu

Srpski teniser Novak Đoković u ponedeljak kreće u odbranu titule na Vimbldonu. Ovako bi mogle da izgledaju njegove prepreke do trofeja na londonskoj travi.

Prvo kolo

Novakov prvi protivnik na ovogodišnjem Vimbldonu biće domaći teniser Džejms Vard. Britanac je trenutno 177. igrač sveta i za ovo takmičenje dobio je specijalnu pozivnicu organizatora.

29-ogodišnji teniser rođen u Londonu do sada nije osvojio nijednu ATP titulu, a najbolji plasman na rang listi mu je 89. pozicija, na kojoj se nalazio prošle godine.

Ovo će biti prvi susret Đokovića i Varda, do sada se nisu sastajali.

Drugo kolo

U drugoj rundi naš teniser će igrati protiv boljeg iz duela Kajla Edmunda i Adriana Manarina.

Edmund ima 21 godinu i trenutno je 68. teniser sveta. Manarino je sedam godina stariji i nalazi se na 54. poziciji.

Dok se sa Manarinom nije sastajao nijednom, Edmunda je savladao u jedinom dosadašnjem međusobnom duelu, na ovogodišnjem Mastersu u Majamiju.

Treće kolo

Najrealnije je da mu protivnik u trećoj rundi bude Sem Kveri, 28. favorit.

Amerikanac ima 28. godina, trenutno je 33. teniser sveta, a najbolji plasman na rang listi mu je 17. pozicija. U dosadašnjoj karijeri osvojio je osam trofeja, od kojih je jedan osvojen ove godine. Protiv Novaka je igrao devet puta, a savladao ga u samo jednom susretu, 2012. godine na Mastersu u Parizu.

Osmina finala

Ukoliko ne bude iznenađenja, protivnik u osmini finala biće mu Španac David Ferer.

On je postavljen za 13. nosioca na turniru, a trenutno je 14. teniser sveta. Najbolji plasman na rang listi mu je treća pozicija, a u dosadašnjoj karijeri osvojio je 26 titula, od kojih su dve sa travnate podloge.

Đoković protiv Ferera ima skor od 16 pobeda i pet poraza, a poslednji put sastali su se prošle godine u polufinalu turnira u Pekingu. Novak je tada slavio sa ubedljivih 6:2, 6:3.

Četvrtfinale

Najveći favorit za prolazak do četvrtfinala je Miloš Raonić. Šesti favorit na turniru i sedmi teniser sveta na Vimbldon dolazi sa dozom samopouzdanja, posle finala u Kvinsu.

Kanađanin je do sada osvojio osam ATP trofeja, ali nijedan na travi. Ukoliko do susreta sa Đokovićem dođe, to će im biti osmi međusobni. U prethodnih sedam slavio je srpski teniser.

Polufinale

Favoriti u ovom delu žreba su Kei Nišikori, Pablo Kuevas, Ivo Karlović, Marin Čilić, Žil Simon, Gael Monfis, Aleksandar Dolgopolov, ali je svakako najveći Švajcarac Rodžer Federer. Bar na papiru.

Rodzer Federer

Federer ima 34 godine i trenutno je treći teniser sveta. Bio je prvi na svetu, a u kolekciji od 88 titula ima sedam sa Vimbldona.

Protiv Đokovića ima 22 pobede i 23 poraza. Njihov poslednji međusobni meč igran je u polufinalu ovogodišnjeg Australijan Opena, a Novak je slavio sa 3:1 u setovima.

Finale

Endi Marej je drugi nosilac na turniru, i ako ne bude iznenađenja u finalu ćemo gledati meč između njega i Novaka.

Endi Marej

Endi Marej

Britanac je drugi na svetu, a sudeći po prethodnim rezultatima, ne bi trebalo da mu bude teško da dođe do finala. Prethodne nedelje osvojio je titulu u Kvinsu, a na poslednja četiri turnira na kojima je igrao stizao je do borbe za trofej.

Ovo bi mogao da im bude 35. susret, a Marej je slavio u deset. Na travi su igrali samo jednom, na Vimbldonu 2013. godine, a Marej je tada došao do grend slem trofeja.

Vimbldon počinje 27. juna, a igraće se do 10. jula.

Teme:   Novak Djoković, Teniseri, Turniri, Vesti, Vimbldon